fbpx

Címünk: 1055 Budapest, Balassi Bálint u. 2.
Telefon: +36-1-3114413 | +36-20-5758550,
E-mail: biarritz.etterem@gmail.com

Kincses Belváros Kalendáriuma

A belvárosi Duna-parton és a századfordulón épült Parlament körül egykor egymás mellett sorakoztak a nevesebbnél nevesebb kávéházak. Nem csoda tehát, hogy a Bauxit Ipari Rt. által az Országház északi oldalán 1937-ben felépített Bauhaus stílusú lakótömb folyóparti oldalán az építtetők már eleve egy kávéháznak szánt helyiséget alakítottak ki. Itt, tehát a Kossuth tér és Rudolf rakpart (ma Széchenyi rakpart) sarkán nyitotta meg 1938 júniusának elején Tihaméry Kálmán a párizsi hangulatot idéző Biarritz kávéházat, avagy Café Biarritz-ot, ahogy egykoron a kétnyelvű felirat is hirdette. A korabeli szaksajtó mint „Budapest legújabb és legszebb kávéháza” cikkez róla, berendezése modern és diszkréten elegáns, a belső tér tágas, galériás, világos, a beltér oszlopsorait a padlótól a mennyezetig tükrök borítják. A saroküzlet mindkét oldalán kialakított terasz fölé korszerű, ún. „gyorsjáratú napellenzők” kerültek, továbbá addig sehol máshol nem alkalmazott ötletként a teraszt és belső teret elválasztó ablaktáblák alsó szekrénysorát meleg időben egy tokba eresztették le a járdaszint vonaláig, ezzel létesítvén köztük közvetlen kapcsolatot. A háború során szerencsére sem az épületet, sem a kávéház berendezését nem érte jelentős károsodás vagy veszteség, így a Biarritz az elsők között, már 1945 októberében újra nyitott. Az ezt követő 48-49-es államosítások pecsételték meg véglegesen sorsát és raktak pontot egy évtizedes működésére.

Berkes Gyula ebben a házban született és nőtt fel, s bár ilyen irányú családi hagyományokkal nem rendelkezett, érdeklődése a vendéglátás pályájára vitte. A 70-es, 80-as években ismert pesti és budai éttermekben dolgozott, az igazi változást és „áttörést” életében azonban a 90-es évek hozták, mikor is 1995-ben saját éttermet nyithatott, ráadásul abban a házban, ahol felnőtt és ahol egykoron ez a neves kávéház már megalapozta a vendéglátás tradícióját. A Biarritz elnevezés újraéledt (és rögvest le is lett védve), a kávéházi funkció helyett azonban elsődlegesen éttermi jelleget kapott. Változott az elhelyezkedés is, nem a ház Duna-parti oldalán (itt mai napig bank működik), hanem a Balassi Bálint utcai szakaszán, egykor a Čedok (csehszlovák) utazási irodának helyet adó helyiség bérleti jogát megszerezvén sikerült az új üzletet kialakítani. Méretében a névadó elődhöz képest így lényegesen szerényebb, de külső megjelenése hordozza a hagyományokat, van a járdára nyíló terasza felette napellenzővel és vele összenyitható belső térrel.

Ételkínálatával nem a rendszerváltás óta egyre divatosabbá váló külhoni konyhák utánzása a cél, hanem a hazai gasztronómia 20.század eleji hagyományainak és színvonalának újjáélesztése, egy könnyedebb, változatosabb, újító magyar konyha létrehozása. Berkes Gyula meggyőződése szerint a sikeres konyha alapja a jó alapanyag és a jó kéz. Igyekeznek helyi alapanyagokat beszerezni, mintegy 80%-ban gondosan kiválasztott kézműves és őstermelői termékekkel dolgoznak, csupán 20% az import, a borok területén pedig kizárólag hazai borászok produktumait szolgálják fel. Miután kis étteremről van szó ez működik, sajnos ahogy Berkes Úr hozzáfűzi, és ezt több helyről is hallani, kevés hazai termelő tud tartósan megbízható minőségű és megfelelő mennyiségű árut biztosítani a vendéglátósok számára. Étlapjukon három havonta kisebb változtatásokat végeznek, igazodván a szezonális valamint a tradíciók jelentette étkekhez. „Január a vad hava, március a medvehagymáé, utána jön a spárgaszezon..”- sorolja az étlaphoz csatolt betétrész gyakorlatilag havonta változó menetét. A teremben kifüggesztett táblára írt fogásokat pedig hetente módosítják. Az étterem vonzerejét és egyediségét jelentik az évente több alkalommal megrendezett borestek, borvacsorák vagy olyan rendezvények is mint a novemberi libanapok.

A mediterrán, főképp francia szokásoknak megfelelően már reggelivel is várják a vendéget, egy friss croissant capuccinóval barátságos áron jó hangulattal indíthatja a munkás hétköznapot, bár nálunk ennek a szokásnak még nem alakult ki hagyománya. A déli órákban az étlap kétféle menüvel egészül ki, gondolva egyrészt a Parlament miatt a környékre látogató turistákra egy turista menüvel, valamint a hivatali-banknegyedben dolgozó üzletemberekre egy üzleti ( ún. business) menüvel. Konkrét összegek megnevezése nélkül is elmondhatom, hogy ezeket elérhető, reális áron kínálják. Vendégkörük mintegy 90%-át hazai, és a fennmaradó 10%-át külföldi vendégek teszik ki. Sokan közülük rendszeresen visszajáró törzsvendégek, akik közt a hazai gazdasági-, politikai élet vagy művészvilág jeles képviselői is megtalálhatóak, többekkel már személyes jó barátság alakult ki. Mi a titka ennek a töretlen sikernek, és miért nem jutott a Biarritz arra a sorsra, mint sokan mások, hogy a kezdeti fellendülést egy lassú lecsúszás, feledés követi? A titok egyik lényeges eleme, hogy itt családi vendéglátás folyik. Berkes Gyula mellett felesége és lánya (majd a jövőben reményei szerint most még egyetemista fia) is vállalkozásukban tevékenykedik felosztva a különféle feladatokat. A személyes jelenlét, részvétel a mindennapi munkában, a vendégek iránti odafigyelés meghozza eredményét. A visszajáró ill. törzsvendégek szokásait már pontosan ismerik, ki mit eszik és nem eszik, milyen italt fogyaszt, hogyan fizet. Amennyiben a kínálatban nem talál éppen kedvére való fogást, vagy konkrét kívánsága lenne, a szakáccsal ezt megbeszélheti. Van, aki egy interjú adásához vagy üzleti megbeszélés helyszínéül is az éttermüket választja.

A Belvárosi Újság olvasói számára ez elmúlt néhány évben a lap végén található receptajánlatokat is a Biarritz étterem szolgáltatja. Itt szintén igyekeznek szezonális, vagy az ünnepekhez kapcsolódó ételeket szerepeltetni a megszokott elkészítési módhoz képest valami kis újítással, illetve próbálnak időnként valami különlegességet „becsempészni” a belvárosi háziasszonyok konyhájába.

Noha a Parlament és környékének átalakítási, felújítási munkálatai nekik is, mint további üzlettulajdonosnak okozott és okoz némi kellemetlenséget, úgy néz ki, hogy a Biarritz második évtizedes jubileumára már egy megszépült, méltóbb környezetben készülődhet.